NET METERING - izkoristite priložnost za samooskrbo s sončno elektrarno

Uredba omogoča gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije (OVE) na podlagi neto merjenja z dvosmernim števcem, ki šteje tako proizvedeno kot dobavljeno električno energijo.

Net metering temelji na tem, da se proizvedena električna energija iz OVE najprej porabi v lastni hiši, presežki pa se oddajo v omrežje, ko pa je manko proizvodnje ponoči ali pozimi, se električna energija sprejme iz omrežja.

Lastniki take naprave bodo enkrat letno dobili obračun za porabo električne energije na podlagi razlike med oddano in sprejeto električno energijo.
Uredba je namenjena samooskrbi, tako da se vsi viški proizvedene energije podarjajo dobavitelju električne energije, vsi manki pa se doplačajo.
Fizične osebe ne potrebujejo nikakršne registracije za opravljanje dejavnosti, ker gre zgolj za samooskrbo.

Največja nazivna moč za samooskrbo je 11 kVA, največja skupna moč naprav v koledarskem letu v R Sloveniji znaša 10 MVA, razdeljeno na 7 MVA za gospodinjske odjemalce in 3 MVA za male poslovne odjemalce.
Investicija v net metering se povrne s prihrankom pri plačilu električne energije. Za investicije v net metering bo v letu 2016 s strani Eko sklada namenjenih 1,5 mio € za subvencije.
Evidenco o izkoriščenosti kvote v koledarskem letu bodo vodila elektro podjetja, tako da soglasje za priključitev niti ne bo izdano, če bo kvota presežena. Po 01.10. pa bodo neizkoriščene kvote prehajale med gospodinjskimi in poslovnimi odjemalci.
Pred priključitvijo naprave na notranjo nizkonapetostno inštalacijo bo potrebno pridobiti soglasje za priključitev v primeru novega merilnega mesta oziroma spremembo soglasja za priključitev v primeru obstoječega merilnega mesta.
Z sprejetjem Uredbe o energetski infrastrukturi, Priloga 2 ne bo več obvezen dokument za priključitev naprave za samooskrbo.
Z dobaviteljem električne energije bo potrebno skleniti ¨pogodbo o samooskrbi¨, ki nadomesti obstoječo pogodbo o dobavi električne energije.

Za montažo naprave za samooskrbo je potrebno izbrati strokovnega izvajalca del. Podjetje Fibernet Solar je usposobljeno za izvedbo izgradnje sončne elektrarne na ključ.

 

Podpora

T: 080 25 54
E: servis (at) fibernet.si

Partnerji

Izpostavljamo

  • Več

  • IT-varnost? Življenjsko zavarovanje za vaš IT in podatke!

    ...

    Več
  • Uredba omogoča gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem samooskrbo z električno energijo...

    Več

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Fibernet d.o.o.