Rezervni in stalni generatorji

Splošno
Rezervni generatorji se uporabljajo za rezervno napajanje aplikacij, kjer je potrebno zagotoviti električno napajanje za daljši čas – nekaj ur. Praviloma taki generatorji delujejo samo ob izpadu mrežnega električnega napajanja ter so v stalni pripravljenosti, ang. StandBy. Ko pride do izpada mrežne napetosti, kontrolna elektronika to zazna, avtomatsko zažene generator ter se sproži preklopna sekvenca avtomatskega preklopnega stikala – ATS, ki preklopi napajanje iz izbranega mrežnega napajanja, na agregatsko napajanje. Ko se mrežna napetost vrne, se sistem avtomatsko vzpostavi v prvotno stanje. Preklopi med mrežo in agregatom so s prekinitvijo. Na voljo je tudi elektronika, ki omogoča sinhronizirane preklope med mrežo in agregatom, kar pomeni, da ni prekinitve v napajanju, ko ATS stikalo preklaplja iz agregatskega na mrežno napajanje.

Stalni agregati so namenjeni stalnemu obratovanju ter praviloma nadomeščajo mrežno napetost. Uporabljajo se za stalno napajanje in delujejo v režimu 24/365. V določenih primerih, ga lahko uporabljamo tudi kot vir napajanja, za optimizacijo vršnih konic porabe v določenem časovnem obdobju, z namenom zmanjšanja stroškov iz naslova električne energije.

Pri odločitvi za ustrezen generator je potrebno predhodno preučiti način umestitve generatorja v oz. ob objekt, saj ima generator specifične zahteve ureditve prostora instalacije, kakor tudi ima vplive na okolico. Pred izbiro je potrebno preučiti:

  1.     Notranja ali zunanja montaža: v primeru notranje montaže je lahko generator brez oz. z zvočno izoliranim ohišjem. Razlika v hrupnosti med eno in drugo različico je velika, zato je potrebno preveriti, ali je prostor kjer bo generator umeščen, ustrezno zvočno izoliran ter nudi zadostno zvočno dušenje. Zvočno dušenje se lahko doseže z ustrezno protihrupno oblogo prostora.
  2.     Moč generatorja: moč praviloma opredeli projektant, ki načrtuje električne instalacije. Pri tem upošteva varnostne koeficiente, ki opredeljujejo moč generatorja nekoliko višje, kot je dejanska potreba. Posebno pozornost velja nameniti nelinearnim porabnikom, kamor sodijo tudi UPS naprave, uporabnikom, ki imajo kapacitivni značaj ter uporabnikom, ki imajo visoke zagonske tokove. V primeru UPS naprav je pomembno, kakšen je usmernik v UPS napravi: ali je tiristorski ali tranzistorski. Razlika v predimenzironju generatorja je lahko zelo velika.
  3.     Dovod svežega zraka: generatorji, ki so instalirani v prostorih, morajo imeti zagotovljen zadosten dotok svežega zraka. Praviloma se to izvede s prezračevalnimi kanali ter vstopnimi rešetkami na zunanji strani. Generator, ki je instaliran ob objektu, ne potrebuje posebnega dovoda, saj ima na ohišju odprtine za dovod svežega zraka iz okolice.
  4.     Izpuh dimnih plinov: generatorji imajo za izpušne pline vgrajene izpušne cevi z dušilcem zvoka. Izpušno cev je potrebno odvesti ven iz prostora tako, da ne moti okolice oziroma ne vpliva na dovod svežega zraka v generator. Izpušna cev je lahko dodatno toplotno izolirana, kar zagotavlja dodatno varnost.
  5.     Odvod vročega zraka: generatorji svež zrak potrebujejo za hlajenje motorja ter za normalno obratovanje. Pri tem nastaja vroč odpaden zrak, ki ga je potrebno odvesti ven iz prostora. Za to se uporabljajo kovinski kanali z izstopnimi reštkami na zunanji strani objekta.
  6.     Priprava električnih instalacij: generator ima vgrajeno komandno ploščo z nadzornim in upravljalnim panelom. S panelom se generator nadzoruje in daje komande za različne režime delovanja. V komandni plošči je vgrajeno tudi izhodno zaščitno magnetno-termično stikalo. Generator za svoje delovanje, praviloma potrebuje tri električne povezave:
  •     kabel za posredovanje daljinskega ukaza vklop/izklop generatorja,
  •     kabel za napajanje baterijskega polnilca ter predgretja motorja ter
  •     močnostni kabel za dovod generatorskega napajanja na ATS stikalo, ki se praviloma namesti ob glavni razdelilni električni omarici.

 

Predstavitev naše ponudbe:
SDMO ima v tem rangu sledeče družine generatorjev:

PACIFIC: eno in trofazni generatorji, razpon moči 5-44kVA, motorji Mitsubishi, generator MeccAlte
MONTANA: eno in trofazni generatorji, razpon moči 20-440kVA, motorji John Deere, generator Leroy Somer
ATLANTIC: trofazni generatorji, razpon moči 200-700kVA, motorji Volvo, generator Leroy Somer
EXEL: trofazni generatorji, razpon moči 715-3300kVA, motorji MTU, generator Leroy Somer
PACIFIC: trofazni generatorji, razpon moči 1275-2200kVA, motorji Mitsubishi, generator Leroy Somer

 

Prenesi

Podpora

T: 080 25 54
E: servis (at) fibernet.si

Partnerji

Izpostavljamo

  • Več

  • IT-varnost? Življenjsko zavarovanje za vaš IT in podatke!

    ...

    Več
  • Uredba omogoča gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem samooskrbo z električno energijo...

    Več

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Fibernet d.o.o.