Optične komunikacije
Predstavitev optičnih komunikacij
Stopite v prihodnost
Zaradi potreb v telekomunikacijskih omrežjih po večjih hitrostih in kapacitetah prenosa, se je na tržišču v sedemdesetih letih 20. stoletja pojavilo optično vlakno, ki omogoča tovrstne prenose, kar pri bakrenem omrežju pri velikih razdaljah ni bilo več mogoče.
Glavne prednosti optičnega omrežja pred bakrenim so:
- hitrost prenosa, večja kapaciteta,
- večje razdalje med uporabniki,
- neobčutljivost na električne pojave (elektromagnetno sevanje,
- atmosferska razelektritev...).
Optični kabel je manjših dimenzij in manjše teže, zato je vsestransko uporaben v industriji kot tudi v domači uporabi.
Enorodovno (ali SingleMode – SM) vlakno vsebuje jedro s premerom 9 μm in omogoča prenos enega rodu svetlobnega valovanja. Uporablja se laserska tehnologija in valovna dolžina 1310nm in 1550nm, zato je primerno za večje razdalje in kapacitete.
Mnogorodovno (ali MultiMode – MM) vlakno omogoča prenos nekaj 100 rodovom svetlobnega valovanja in vsebuje jedro s premerom 50μm ali 62,5 μm. Mnogorodovno vlakno uporablja tehnologijo LED in se uporablja večinoma za krajše interne instalacije. Tudi aktivna oprema za mnogorodovno vlakno je dostopnejša.
Zunanji premer vlakna je standardiziran na 125 μm. Primarna zaščita vlakna, ki je večinoma kodno obarvana ima premer vsaj 250µm. Sekundarna zaščita je odvisna od uporabe vlakna npr. v instalacijskem kablu, kot priključni kabel itd.
V kolikor se vam porajajo dodatna vprašanja, ki se nanašajo na optična omrežja oziroma izvedbo le-teh, smo vam na voljo.