Podatkovni centri
- Analiza podatkovnih centrov
- Projektiranje in projektno vodenje
- Priprava prostora in tlorisa centra
- Hlajenje podatkovnih centrov
- Električno napajanje v podatkovnih centrih
- Komunikacijsko ožičenje v podatkovnih centrih
- Tehnično varovanje, nadzor in upravljanje
- Komunikacijske in strežniške omare
- Vzdrževanje in čiščenje podatkovnega centra
Hlajenje podatkovnih centrov
Ker je električna energija, potrebna za hlajenje podatkovnega centra, največji tekoči strošek podatkovnega centra, pri Fibernetu posvečamo hlajenju posebno pozornost. Naročniku svetujemo pri pravilni izbiri in vgradnji sistema hlajenja.
Ponujamo:
- hladilne omare CRAC,
- hladilne agregate s prostim hlajenjem − free cooling,
- notranje hladilne enote za vgradnjo v rack vrsto,
- rešitve hlajenja za manjše podatkovne centre,
- pravilno razmestitev rack omar v prostoru (tople in hladne cone).
Večina sodobne IT opreme zajema hladni zrak s prednje strani, na zadnji strani pa je izpih vročega zraka. Pri načrtovanju podatkovnih centrov veliko pozornosti namenjamo razporeditvi opreme tako porabnikov kot tudi postavitev hladilnih omar. Samo s pravilno razporeditvijo opreme, lahko dosežemo učinkovit sistem hlajenja in s tem prihranke pri porabi električne energije.
Klasični sistem hlajenja do 10kW na omaro
Hlajenje podatkovnega centra z vpihom v dvojni pod
Kroženje mrzlega in toplega zraka v podatkovnem centru
Klasični sistem hlajenja je najbolj razširjen in hkrati enostaven pri načrtovanju in postavitvi hladno/toplih koridorjev. Princip delovanja je po sistemu vpiha hladnega zraka v modularni dvignjen pod s tem, da imamo v hladnem koridorju nastavljive prezračevalne rešetke, preko katerih se distribuira hladni zrak po vertikali na prednjo stran komunikacijskih/strežniških omar. Na ta način seveda ob predpostavki, da imamo dovolj zmogljiv sistem klimatizacije, lahko dosežemo učinkovito hlajenje do 6kW na omaro. Z nadgradnjo klasičnega sistema z zapiranjem hladne cone in dodatnimi ventilatorji, pasivnimi ali aktivnimi, pa lahko dosežemo tudi do 10kW na omaro.
Visoko zmogljivi sistem hlajenja več kot 10 kW na omaro
Za zagotavljanje učinkovitega sistema hlajenja v podatkovnih centrih, kjer je vgrajena visoko zmogljiva oprema (porabo po strežniški omari presega 10 kW toplotnih izgub), se uporablja sistem hlajenja »InRow«. To pomeni, da so hladilni izmenjevalci vgrajeni ob komunikacijskih / strežniških omarah, v sami vrsti. Prednosti takega načina hlajenja so v tem, da je zagotovljen hladni zrak ob celotni višini omare in da se lahko moč hlajenja regulira lokalno po potrebi. Hladilni izmenjevalci, kot medij lahko uporabljajo vodo ali plin. Uporabimo lahko naslednje vrste hladilnih izmenjevalcev:
- CW -System (ohlajena hladilna voda),
- AS -System (direktna ekspanzija),
- GS -System (direktna ekspanzija in izmenjevalec plin/voda) in
- GES -System (direktna ekspanzija z indirektnega prostega hlajenja).
Zapora hladno/toplih koridorijev
Za povečanje učinkovitosti sistema hlajenja, se tako pri klasičnem kot tudi pri visoko zmogljivemu sistemu hlajenja, poslužujemo zapiranja hladno/toplih con. Glavni razlog je, da ne pride do mešanja hladnega in vročega zraka, pred vpihom v hladilne omare, ker se s tem zmanjšuje njihova učinkovitost in povečuje poraba električne energije. Glede na čedalje strožje okoljevarstvene kriterije, se povečuje tudi temperatura, tako v hladnem koridorju in posledično tudi v toplih conah.
Dvojni pod
Ena od najpomembnejših odločitev pri izgradnji podatkovnega centra je pravilna izbira dvojnega poda.
Ker je prostor pod dvojnim podom večinoma namenjen za distribucijo hladnega zraka, je pravilna zasnova dvojnega poda izredno pomembna za energetsko učinkovito delovanje podatkovnega centra.
Prenesi
- AccessFloorFor_DataCenter_EN.pdf (PDF 889 kb)